سبک های مد 1920 (بخش دوم)

1 آزادی اقتصادی

صنعت مد(لباس و پوشاک) دهه 1920 معروف است به عنوان بیانگر نگرش زنان مستقل سرکش خود.زنان استقلال مالی و حتی حق رأی را در ایالات متحده کشف کردند – آنها مشاغلی با دستمزد خوب داشتند. زنان سرانجام توانستند از بند لباسهای ویکتوریایی از جمله لباس تنگ کننده ، دامنهای بلند موی بلند ، موهای بلند بسته و سبکهای تأکید بر عفت جدا شوند.زنان آزادی تازه پیدا شده خود را از طریق صنعت مد(لباس و پوشاک) – سجافهایی که بالای مچ پا و حتی زانوها (تا اواسط دهه 1920) با لباس های کوتاه و دامن ، موهای کوتاه ، سایه های گشاد ، سبک های بدون آستین و آرایش زیاد استفاده می کردند – همه چیز تغییر در وضعیت زنان.نظریه ای توسط اقتصاددان جورج تیلور در سال 1926 ارائه شد که هم لاین ها و پیشرفت اقتصادی را به هم پیوند می داد. “این تئوری حاکی از آن است که سجافهای لباس زنانه همراه با قیمت سهام افزایش می یابد.”

صنعت مد لباس و پوشاک
سبک های مد 1920

2صنعت مد flapper

صنعت مد(لباس و پوشاک) Flapper تضاد شدیدی با صنعت مد(لباس و پوشاک) سالهای گذشته و بعد از آن داشت. فلپر به زنان جوان مستقل با موهای کوتاه و کوتاه گفته می شود که لباس های کوتاه گشاد و آرایش می پوشیدند و با سیگار در دست به مهمانی می پرداختند. سجاف های طول زانو ، شکل لوله و خط کمر افتاده از ویژگی های این سبک است. این سبک ظاهر یک چهره بلند و باریک را ایجاد کرد. این طول باعث می شد حرکت زنان بی دردسر باشد ، چه در کف رقص ، چه داخل و خارج از اتومبیل یا داخل یک محل کار.لباس پرچم مخصوص مهمانی ها از پارچه های مجلل با تزئینات زیادی مانند منجوق و حاشیه با رشته های منجوق آویزان روی لباس به عنوان تزیین اضافی ساخته شده بود و این لباس را با گردنبندهای بلند و پاشنه بلند می پوشیدند.

3 انتخاب در پارچه ها

با پایان جنگ ، افرادی که پول دارند ، هزینه های زیادی را صرف پارچه های لوکس لباس خود می کنند. لباس شب از پارچه های گرانقیمت مانند ابریشم ، ساتن و منجوق و تزئینات دیگر ساخته می شد. سبک آرت دکو در اشکال هندسی مورد استفاده در لباس منعکس شد – در شکل چیدمان مهره ها یا به عنوان الگوهای پارچه ای.اما لباس های روزمره نیز به طور فزاینده ای از پارچه های طبیعی مانند پنبه و پشم ساخته می شدند. ریون و بافتنی نیز محبوب بود. توید ، پارچه و پارچه پشمی دستبافت پارچه های بسیار محبوب کت و شلوار و شلوار شد.

صنعت مد لباس و پوشاک
سبک های مد 1920

4 طراح مد

کوکو شانل ، پل پوآرت ، ژان پاتو ، ماریانو فورتونی ، ژاک دوش ، کالوت سوئرس ، نورمن هارتنل و مادلین ویونت طراحان صنعت مد(لباس و پوشاک) تأثیرگذار در اوایل و اواسط دهه بودند.گابریل ‘کوکو’ شانل مستقر در پاریس ، طراح ترین مد دهه در دهه 1920 بود – او با پارچه های گشاد ، دامن های مستقیم ، دامن های تاشو و چین و چروک های گشاد انقلابی در مد ایجاد کرد. او لباس سیاه کوچک را به عنوان یک لباس ساده و شیک برای همه خانم ها تصور کرد. سبک امضای دامن تا زانو با ژاکت ژاکت کش باف پشمی در میان زنان کار بسیار محبوب بود.کلاه کلوش سهم کارخانه فرانسوی کارولین ربوکس بود. سه مجله مهم مد با محبوبیت زیاد Vogue ، The Queen و Harper’s Bazaar بودند.

5 تولید انبوه

این لباس های شیک را برای همه – حتی طبقه متوسط ​​- مقرون به صرفه کرد.

6 پردیس جوانان و دانشکده

با رونق اقتصادی و پر شدن شغل توسط زنان و مردان تحصیل کرده موسسات آموزشی تکثیر یافته و بسیاری از طراحی های جدید صنعت مد(لباس و پوشاک) برای هدف قرار دادن جوانان در این دانشگاه ها انجام شد. به سلیقه جوانی هنگام تصور طراحی اهمیت زیادی داده می شود. زنان جوان به دنبال چهره ای باریک و پسرانه بودند.

صنعت مد لباس و پوشاک
سبک های مد 1920

7 ورزش

همه از جمله زنان یک سبک زندگی ساده ورزشی را می پسندیدند و لباسهای راحتی پوشیدنی مورد تقاضا بودند. شلوارها را زنان برای اسب سواری می پوشیدند و لباس های شنا به عنوان لباس شنا محبوب شدند.سبک های ورزشکاران زمان مانند شناگر جانی وایزملر ، بازیکن تنیس ژان رنه لاکوست ، خلبان چارلز لیندبرگ توسط هواداران دنبال می شدند.

8 فیلم و موسیقی

گفته می شود که خطوط سجاف زنان به گونه ای بالا می آمد که آنها می توانستند به راحتی رقص چارلستون را برقصند ، بدون اینکه چین های پارچه مانع آن شود.موسیقی جاز موسیقی دهه و موسیقی لوئی آرمسترانگ و بیل جانسون (از گروه موسیقی جاز اصلی کریول) بود و دوک الینگتون پیروان زیادی داشت. کتهای بلند و تنگ و شلوارهای بغل آغوش شکل نوازندگان موسیقی جاز در میان طرفداران موسیقی جاز محبوب بود. نوازندگان موسیقی جاز همچنین لباس های زوت پررنگ و گشاد را با کت های کاملاً برش خورده با شانه های اغراق آمیز و شلوار گشاد کمر بلند ، مچ پا و کمربندهای معلق رواج دادند.سبک لباس در فیلم ها و ستارگان سینما نیز بر مد تأثیر می گذارد. سبک های ستارگان سینما مانند رودلف والنتینو ، چارلی چاپلین و لوئیز بروکس کورکورانه توسط طرفداران دنبال می شدند.

9. تأثیرات جهانی

پایان جنگ ورد شاهد ظهور ایالات متحده به عنوان یک اقتصاد جهانی بسیار قدرتمند و ثروتمندترین کشور در جهان بود. ملت های اروپایی در طول جنگ رنج زیادی کشیدند اما در طول دهه بهبود یافتند و موفق شدند

برگشت به بالا