کیمونو لباس سنتی زنان و مردان ژاپنی

کیمونو چیست؟

کیمونو یک لباس سنتی زنانه-مردانه بلند ژاپنی است که دور بدن می پیچند و دارای آستین هایی کاملاً حجیم است. با کمربند Obi دور کمر بسته می شود. کمربند استادانه گره خورده که می تواند 12 فوت یا بیشتر باشد یکی دیگر از ویژگی های بارز کیمونو(لباس سنتی زنانه ژاپنی) است. کیمونو قبلاً با تاج خانواده پوشندگان تزئین می شد.در ژاپن زن و مرد از کیمونو استفاده می کنند. این لباس در حدود اواخر سال 700 به لباس سنتی تبدیل شد و همه در ژاپن همیشه از کیمونو استفاده می کردند ، مردان زن و کودک. از آن زمان کیمونو دستخوش تغییرات زیادی شده است. کیمونو مدتها به عنوان لباس سنتی ژاپن پذیرفته می شد. اما با دوران میجی (از سال 1868) دولت ژاپن شروع به دلسرد کردن کیمونوس (وفوکو به معنای لباس ژاپنی) کرد و مردم ژاپن ترغیب به پذیرفتن لباس غربی شدند.امروزه کیمونوس فقط در مواقع خاص مانند مراسم تشییع جنازه ، جشنواره ها و عروسی پوشیده می شود.

لباس سنتی زنانه مردانه ژاپنی
کیمونو لباس سنتی زنان و مردان ژاپنی

کیمونو(لباس سنتی زنانه مردانه ژاپنی) چگونه پوشیده می شود؟

کیمونو دور لباسی است که در جلوی سمت چپ با قسمت جلوی سمت راست هم پوشیده شده است. توسط مردان و زنان به طور یکسان پوشیده شده است. برای پوشیدن کیمونو به روش سنتی به لوازم جانبی زیادی مانند کمربند مویی و سایر لوازم جانبی نیاز دارید که از کمربند کمکی مانند Obimakura ، Koshihimo ، Obita ، Datejime پشتیبانی می کنند که از کمربند کمکی پشتیبانی می کند ، آن را خوب جلوه داده و از آن جلوگیری کنید وقتی به دور بدن بسته می شود چین و چروک می شوداگر واقعاً علاقه مند به اصیل بودن هستید ، می توانید یک ناگاوبوبان ، یک زیر کیمونوی زیر کفش های کیمونو ، تابی (جوراب های نخی سفید) و صندل های زوری نیز تهیه کنید. هاکاما نام شلواری است که مردان گاهی اوقات آن را زیر کیمونو می پوشند. میشیوکی کتی است که روی کیمونو پوشیده می شودپوشیدن کیمونو بسیار آسان است ، اگر بستن کمربند اوبی نباشد. مردان فقط با بستن کمربند ابی به دور کمر کیمونو می بندند.اما برای پوشیدن کیمونوی سنتی ، به ویژه در موارد رسمی ، زن باید کمربند obi را به روشی خاص ببندد – به آن اوهشوری می گویند و این یک فرآیند کمربند سه گانه است که شامل کمربند obi و کمربند دیگری است که به اطراف کمربند obi با یک کمان در عقب این ممکن است ساعتها طول بکشد تا کامل شود. اما شما همچنین می توانید به گره ساده Obi معروف به گره ناگویا obi بسنده کنید.اگر ثروتمند باشید بیش از یک کیمونو مجلسی به تن خواهید کرد. می توانید به اندازه 12 کیمونو یکی روی دیگری بپوشید.

لباس سنتی زنانه مردانه ژاپنی
کیمونو لباس سنتی زنان و مردان ژاپنی

ویژگی های خاص کیمونو(لباس سنتی زنانه-مردانه ژاپنی)

متخصصان می توانند با مطالعه کیمونو چیزهای زیادی در مورد پوشنده مانند سن و وضعیت پوشنده ، خانواده او ، جایی که او می رود و فصل و غیره از کیمونو که او پوشیده است بگویند.برش ، رنگ ، پارچه و تزئینات کیمونو ممکن است با توجه به جنس ، سن و وضعیت تاهل استفاده کننده ، فصل سال و موقعیتی که کیمونو استفاده می شود متفاوت باشد. با نگاهی به آستین های کیمونو می توانید سن و وضعیت تاهل یک زن را استنباط کنید. به عنوان مثال زنان جوان مجرد از کیمونوهایی استفاده می کنند که دارای آستینهایی با جریان گشاد و بلند هستند تا کف آنها را لمس کند. اما زنان متاهل کیمونوی آستین کوتاه می پوشیدند.با نگاهی به تاج دوزی شده روی کیمونو(لباس سنتی زنانه مردانه ژاپنی)  می توان نام خانوادگی پوشنده را تشخیص داداگر زن جوانی هستید کیمونوی آستین بلند را در پارچه ای بسیار رنگارنگ / یا با طرح های روشن می پوشید. اگر زن متاهلی هستید کیمونوی آستین کوتاه می پوشید. رنگ های این کیمونو نسبت به دختران مجرد ملایم تر خواهد بود. اگر عروس باشید کیمونوی سفید می پوشیداگر کودک هستید از کیمونوهایی(لباس سنتی زنانه مردانه ژاپنی)  استفاده می کنید که رنگ روشن دارند و دارای نقش و نگارهای روشن هستند. اگر شما یک کودک بسیار کوچک هستید ، لباس سفید زیر کیمونو و روی آن کیمونوی دیگری خواهید پوشید که برای دختران یک رنگ روشن و برای پسر سیاه خواهد بودکیمونوهای(لباس سنتی زنانه مردانه ژاپنی)  پوشیده شده توسط سامورایی از سه قسمت تشکیل شده بود: کیمونو ، سپس یک لباس بدون آستین معروف به کامیشیمو که روی کیمونو پوشیده شده و یک هاکاما ، دامن شکاف مانند شلواربرای عروسی یک مرد کیمونوی(لباس سنتی زنانه مردانه ژاپنی)  سیاه و سفید و برای مراسم تشییع جنازه ، او یک کیمونو سیاه و سفید و یک ابی سیاه استفاده خواهد کرد.

لباس سنتی زنانه مردانه ژاپنی
کیمونو لباس سنتی زنان و مردان ژاپنی

انواع مختلف کیمونو(لباس سنتی زنانه مردانه ژاپنی)

Furisode Kimono:این کیمونوی رسمی است که توسط زنان مجرد استفاده می شود. این کیمونوها آستین های بلندی دارند که تقریباً به مچ پا رسیده اند. آنها طرح های رنگارنگ و درخشان دارند.

شیروموکو کیمونو: کیمونوی سفید سنگدوزی شده ای که عروسهای ژاپنی از آن استفاده می کنند. یک کیمونوی بیش از حد به رنگ روشن (قرمز یا نارنجی) که شاید در مراسم عروسی روی این کیمونوی سفید پوشیده شود.

Tomesode Kimono: این یک کیمونوی رسمی با آستین کوتاه تر است که توسط زنان متاهل استفاده می شود. کیمونو فقط در لبه پایین طراحی خواهد شد

Kuro Tomesode: Tomesode Kimonos معمولاً در پارچه های مشکی برای مناسبت های رسمی استفاده می شودIrotomesode: Tomesode Kimonos که در رنگهای دیگر است

هومونگی کیمونو: این یک کیمونوی(لباس سنتی زنانه مردانه ژاپنی) نیمه رسمی است که در همه جای آن به خصوص در پشت و آستین ها ، طرحها / نقوش رنگارنگ وجود دارد. این نام همچنین “بازدید از کیمونو” است. این را می توان هم زنان متاهل و هم زنان مجرد پوشید

Tsukesage Kimono: این یک کیمونو(لباس سنتی زنانه مردانه ژاپنی) است که دارای الگوهایی است که طول کیمونو را از پشت به جلو از روی شانه و آستین بالا می برد. این را در مواردی مانند عروسی ، مهمانی های دیگر ، مراسم چای و غیره ، توسط زنان متاهل و مجرد استفاده می شود.

Komon Kimono: این کیمونو(لباس سنتی زنانه مردانه ژاپنی) با الگوهای تکرار شونده ریز و ظریف در سراسر پارچه. چاپها معمولاً گلدار هستند. این یک کیمونوی سبک معمولی است.

لباس سنتی زنانه مردانه ژاپنی
کیمونو لباس سنتی زنان و مردان ژاپنی

نوع پارچه ای که برای ساخت کیمونو استفاده می شود

معمولاً از پارچه ابریشمی برتر برای تهیه کیمونوهای سنتی استفاده می شود. ابریشم هابوتای مورد علاقه است. این ماده سبک و براق کننده است. از ابریشم تابیده نیز استفاده می شود.کیمونوی(لباس سنتی زنانه مردانه ژاپنی) تابستانی که طبیعت آن بیشتر معمولی است از پارچه نخی سبک ساخته شده است. معمولاً آبی و سفید رنگهایی هستند که برای این کیمونوها استفاده می شود Yukata نامیده می شوند اما از رنگهای روشن و دیگر گلها نیز استفاده می شود.رنگ پارچه به عوامل زیادی بستگی دارد. ترکیب رنگ ها در کیمونوهای سنتی ژاپن بسیار مهم بود – بیشتر به فصول بستگی داشت. طبقه سیاسی نیز یک عاملی بود. اطلاعات بیشتر در مورد ترکیبات مختلف رنگی که در Kimonos استفاده شده است را می توانید در اینجا بخوانید.

برگشت به بالا